To, že som sa stala koučkou, vnímam ako prirodzené zavŕšenie mojej pestrej životnej cesty

(Za rozhovor ďakujem Elena Bročková z Akčné ženy)

Ľubica Farkasová sa po osemnástich rokoch v korporácii začala venovať koučingu. V rámci ktorého na odhalenie silných stránok, talentu a potenciálu využíva numerológiu a tiež metodiku GALLUP. Porozumieť ľudskej psychike a pochopiť medziľudskú komunikáciu sa učila už od detstva. Ako tínedžerka dostala do rúk knihu o numerológii a tej sa venuje doteraz. Ako ju zmenilo a ovplyvnilo materstvo, ako si dobíja baterky, ako funguje poradenstvo pomocou numerológie a čo jej prinieslo členstvo v Klube akčných žien prezradila v rozhovore:

Ľubka, aká bola tvoja cesta ku koučing? Čo ťa viedlo k rozhodnutiu stať sa koučkou?

Nebolo to spontánne rozhodnutie, že som sa jedného dňa zobudila a povedala si, že chcem byť koučka. Predchádzalo tomu veľa krokov, veľa osobných skúseností, ktorými som si v živote prešla. Vyrastala som v klasickej štvorčlennej rodine, kde sme mali v podstate všetko. Rodičia, ktorí nás podporovali a stáli pri nás. Štandardná výchova 80-tych rokov, ktorá zahŕňala určitú mieru slobody, ale aj zákazy založené na strachoch (obsahujúce vetu „Pssst, čo povedia susedia, alebo čo si o nás pomyslia druhí“). Okrem toho tam bol ešte jeden element, ktorý ma naučil byť vnímavejšou voči svojmu okoliu, ale aj viac premýšľajúcou. Tým elementom bol alkoholizmus a neskôr aj psychické problémy blízkeho človeka. Skúsenosti, ktoré mi dávali možnosť porozumieť ľudskej psychike a pochopiť medziľudskú komunikáciu. Po dvojročnom pobyte v Londýne, som začala pracovať v medzinárodnej korporácii, kde styk s ľuďmi bol na dennom poriadku. Či už na personálnom, alebo na oddelení auditu. Práca s ľuďmi, ktorá ma vždy napĺňala. Vedieť odhadnúť ich potreby a myslieť o krok vpred. Zároveň vedieť navnímať atmosféru, ktorá bola počas výberových procesov.

Pri tomto všetkom som stále cítila, že ešte príde čas, kedy budem vykonávať prácu, ktorá mi dáva zmysel. Práca, v rámci ktorej môžem skombinovať všetky skúsenosti, ktoré som získala v rámci 18-ročnej praxi v korporácii, alebo skúsenosti, ktoré mi prihral do cesty sám život.

Čiže to, že som sa stala koučkou, vnímam ako prirodzené “zavŕšenie” tejto mojej pestrej životnej cesty. A pravdou je, že sa vnímam viac ako mentor, ktorý je rád, keď môže odovzdať skúsenosti druhým. Pretože, ako sa hovorí: “Najlepšie je sa učiť na svojich chybách, ale ešte lepšie na chybách druhých”.

Popri koučingu a mentoringu sa venuješ poradenstvu pomocou numerológie. Prečo si sa rozhodla práve pre numerológiu?

Numerológia mi prišla do cesty už keď som mala 14 rokov. Keď som dostala od brata k meninám knihu od indického autara Johari Harish – Čo nám čísla prezradia – Kľúč ľudského správaniu. Táto kniha hoc je malá, mi pomohla pochopiť správanie svojich blízkych. V čase, keď ste puberťák, tak máte veľa otázok, na ktoré potrebujete nájsť odpovede. Stále som bola, a vlastne aj som človek, ktorý potrebuje pochopiť veci, udalosti, ľudí okolo seba. Potrebujem pochopiť to skryté, čo je niekde medzi riadkami. A hľadám odpovede všade – či už v numerológii, v knihách osobného rozvoja, alebo prostredníctvom vlastných skúseností.

Okrem numerológie využívam aj metodiku GALLUP, ktorá pomáha odkryť silné stránky a talenty u človeka. Raz,  keď človek vie v čom je dobrý, môže sa stať ešte lepším. Bez potreby pracovania na svojich slabších stránkach, ktoré ho veľakrát limitujú.

Kombinujem doslova 2 prístupy: duchovný a racionálny. Pretože, všetko so všetkým súvisí a nemôžeme jedno oddeliť od druhého.

 Ako v praxi pomáhaš svojim klientom odhaliť skrytý význam čísel?

Keď sa niekto objedná na konzultáciu, tak začínam s prípravou. To znamená, že na základe poskytnutého dátumu narodenia vypracujem rozbor/poznámky, ktoré potom využívam počas osobného/online stretnutia. Počas stretnutia sa zameriavame na oblasť, ktorá klienta zaujíma, „ťaží“ a hľadáme spoločne riešenie. Pozerám sa na obdobie, ktorým prechádza (väčšinou je to tzv. osobná ročná vibrácia), pretože to ovplyvňuje naše pocity, správanie, ale aj lekcie, ktorými počas prvého roka od svojich narodením prechádzame. Častou témou sú aj vzťahové otázky – či už partneri, alebo vzťah rodiča vs. dieťa. V prípade, že niekto stojí na životnej križovatke a nevie sa pohnúť ďalej, pozeráme, čo mu môže pomôcť v rámci silných stránok a darov toto obdobie prekonať a akým spôsobom.

Gallup metodika pracuje inak. Tu si klient pred samotným stretnutím urobí osobnostný test, ktorého výsledkom je súbor 34 silných stránok. Úlohou je sa zamerať na prvých 10, ktoré sú najvýraznejšie a neskôr pracovať s TOP 5, ktorých osvojením a využívaním v praxi sa človek môže stať expertom vo svojej oblasti.

Čo teba osobne naučil koučing a numerológia?

Pre mňa je koučing cesta. Je to spôsob akým žijem a rada idem ľuďom príkladom. Lebo to čo „učím“, alebo o čom píšem, tým naozaj žijem. Mňa učí sám život a koučing je len nástroj, ktorý dáva tomu smer.

Numerológia ako veda je tiež nástroj, ktorý mi pomáha pochopiť ten môj zmysel života. Pomáha mi pochopiť lekcie, výzvy, ktorými prechádzam nielen ja, ale aj moji blízky resp. klienti. Zároveň si nechávam priestor aj na vieru samotnú. Čím som staršia, tým viac zisťujem, že tie všetky skúsenosti, ktorými som si prešla, mi pomáhajú prekonávať situácie, aj bez použitia nástrojov akými je numerológia. Čas, kedy sa učím žiť v prítomnom okamihu, kedy nemám strach o to čo bude o mesiac, alebo ma netrápi minulosť.

Sú situácie, v ktorých sa doslova spolieham na svoje pocity a intuíciu. A sú situácie, kedy zoberiem papier, pero a hodím si tam čísla. Tak získam lepší obraz o danom človeku, alebo vzťahu, lebo veľakrát v rámci poradenstva riešim aj vzťahové otázky. Ono je to prirodzené…. Či sú to partneri, ktorí nám občas robia vrásky na čele, alebo deti, nikdy v tom nie sme sami.

A tí druhí nám prišli do života z určitého dôvodu. Aby nás zrkadlili, aby nás posunuli ďalej, aby nás naučili.

Kto ťa najviac inšpiruje v tvojej práci?

Inšpirujú ma moji klienti. Keď vidím, že im naša spolupráca pomáha. Keď vidím, že sa im menia životy a dokážu sa posúvať ďalej. Že dokážu sa prekonať a vystúpiť z komfortnej zóny. Vlastne rastieme spolu. Poviem úprimne – nie som ten typ človeka, ktorý vás „pohladká“ (ako napr. terapeuti). Ale skôr naopak. Dokážem nasmerovať s humorom mne vlastným a poštuchnúť, keď je to potrebné.

Ako udržiavaš work-life balance? Čo ti pomáha dobíjať baterky?

Som mentorka pre osobný rast a rozvoj ľudského potenciálu. Som vo veku, kedy už viem povedať, že stačí. Že už mám dosť a potrebujem vypnúť. Naučila som sa to postupne v živote. Nebolo tomu tak vždy. Asi najnáročnejšie obdobie bolo pre mňa počas materskej dovolenky, kedy som nemala až taký priestor na balans. Zároveň to bola pre mňa najväčšia škola sebapoznania. Či už prostredníctvom obidvoch detí, alebo aj seba. Ich zrkadlením, atopickým ekzémom a alergiami mladšej som sa posunula neuveriteľne dopredu v rámci svojho sebarozvoja. Vtedy som doslova hľadala a „tunovala“ spôsob, ktorý mi prinesie viac slobody do života a viac osobného priestoru.

Postupne som sa to naučila – bolo to hlavne tým, že som prestala od seba očakávať. Začala som sa viac sústrediť len na podstatné a dovolila som neurobiť všetko, čo som mala na to do liste.

Športujem 2x týždenne (pilates, joga). Keď nie je čas, tak si hodím aspoň prechádzku. Chodím pravidelne spať medzi 22-23,00. Vstávam o 6,00. Boli časy, keď som vstávala o 5,20 a varila som pre mladšiu dcéru, pretože trpela na histamínovú intoleranciu, ekzémy a iné. Nakoľko nebol priestor mať špeciálne jedlo z jedálne, chopila som sa tejto úlohy ja.

Stravujem sa klasicky. Nie som ultra bio človek, ale vyberám si jedlá, na ktoré mám chuť (doslova počúvam svoje telo). Nejem veľa mäsa (žiadny výmysel…telo si ho od mala nepýta). Rešpektujem to.

Po 18,00 väčšinou nejem. Nie preto, že sa to píše, ale preto, že jednoducho nie som hladná. Naopak doobeda som ako kyselina.

Hovorím, že v jednoduchosti je krása. My nemusíme študovať jedálniček. Nemusíme rátať kalórie. Stačí počúvať svoje telo. Keď je hladné, treba sa najesť. Keď nám je ťažko napr. po smotanovom jedle, tak si ho nabudúce nedám. Keď som unavená a chce sa mi cez víkend poobede spať, tak si ľahnem. Žiadna jadrová fyzika 😊.

3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:

1. Čo očakávaš od Klubu Akčných žien, čo by si sa rada naučila, dozvedela, prípadne čo už si stihla vďaka klubu získať? 
Získala som vďaka klubu nové známosti a prepojenia. Zároveň som rada, že sa v klube organizujú pravidelne aj offline akcie (napr. školenie na LI), ktoré sú kvalitné a obsahovo hodnotné.

2. A naopak, čo vieš klubu AŽ ponúknuť ty?
Niekoľkoročné skúsenosti, či už v oblasti ľudských zdrojov, alebo skúsenosti nadobudnuté z fungovania na voľnej nohe. (Ako napr. pracovať s wordpressom, alebo inými aplikáciami (od softvéru na automatizáciu na faktúry až po predajné funnels). Viem ponúknuť rôzne školenia na sebarozvoj aj prostredníctvom čísiel (viac o ponuke služieb viď). Alebo pomôcť odhlásiť talenty a silné stránky v rámci Gallup testovania (viac o ponuke služieb viď).

3. Akým ekvivalentom by si označila Klub akčných žien a čo pre teba Klub AŽ znamená?

Je to klub, v ktorom si nájdu svoje nielen podnikateľky na začiatkoch, ale aj ostrieľané ženy. V klube je veľa materiálu, ktorý je dostupný pre všetky členky a či potrebujete vedieť ako na excel, alebo na LI profil, všetko to nájdete pod jednou strechou. Nemusíte hľadať kade tade, pretože všetky tieto rôznorodé témy majú krásne do detailov pokryté. Okrem toho je to komunita žien, ktoré keď to najviac potrebujete, vám podajú pomocnú ruku. Spoznáte tu nové tváre, nové príbehy, nové priateľstvá, ktoré obohatia vašu cestu či už súkromnú, alebo podnikateľskú.

Viac o jej službách na:
Web: www.lubicafarkasova.sk
LinkedIN: ľubicafarkasova
Facebook: /FarkasovaLubica 

(Originál článok uverejnený na: Akčné ženy – klub)