Ako nájsť rovnováhu v živote počas materskej dovolenky?
(Pár tipov, ako získať rovnováhu, keď ju najviac potrebujeme)
Skôr, ako sa pustíme do samotnej témy, poďme sa spoločne pozrieť na obdobie pred nástupom na materskú dovolenku. Prečo je takéto krátke zamyslenie potrebné, si vysvetlíme v najbližších riadkoch.
Každá žena pred nástupom na materskú dovolenku zastáva v práci určitú funkciu. Niektorá pracuje v rámci tímu ako radová zamestnankyňa, iná môže byť zodpovedná manažérka, ktorá má na starosti tím ľudí. A príde obdobie, v ktorom sa rozhodnú, že je čas na dieťa, a nastúpia na materskú dovolenku.
Každá z týchto žien má iné očakávania, ako taká materská dovolenka môže vyzerať. Pre jednu, ktorá bola napr. radová zamestnankyňa, je to čas, keď sa konečne môže naplno venovať svojmu novému prírastku, po ktorom veľmi túžila. Zatiaľ čo pre druhý typ ženy sa môže zdať táto nová rola nepostačujúca. Prečo? Pretože pred nástupom vykonávala manažérsku pozíciu, ktorá zahŕňala časovo náročné úlohy a zodpovednosť za tím. A zrazu jej táto zodpovednosť, kalendár naplnený stretnutiami a riadenie tímu začnú chýbať. Namiesto toho, aby si vychutnávala svoju novú rolu ako matka, začne sa zaoberať myšlienkou možného návratu späť do práce. Ak sa jej možný návrat do práce nepodarí, ostáva na materskej dovolenke. A v jej prípade môže nájdenie rovnováhy trvať dlhšie ako prvej žene.
A v tomto bode sa dostávame k hlavnej téme nášho článku:
„Ako nájsť rovnováhu v živote počas materskej dovolenky?“
Rovnováha ženy na materskej dovolenke závisí najmä od jej prvotného nastavenia a jej očakávania. Pretože jedna vec sú predstavy o tom, ako budú jej nasledujúce mesiace prebiehať. Druhá stránka veci je tá, aká je v skutočnosti realita. A čím viac bude „bojovať“ proti realite, o to ťažšie to pre ňu môže byť.
Čo teda v takom prípade robiť?
- Pripraviť sa na to, že je to veľká zmena. Mať pri sebe ľudí, ktorým môže veriť, dôverovať a o ktorých sa môže oprieť, keď jej bude najťažšie.
- Pripraviť sa na to, že pár mesiacov (alebo aspoň prvých pár týždňov) strávi doma s malým dieťaťom a je dôležité, aby si našli spoločný rytmus a bolo to pre obidve strany čo najjednoduchšie.
- Porozprávať sa s blízkymi (manželom, rodičmi), či počas prvých týždňov budú ochotní pomôcť, či už s domácimi prácami (varenie, upratovanie), alebo s čímkoľvek, čo jej uľahčí fungovanie.
- Prijať fakt, že teraz je matka a je to čas, keď má možnosť vychovávať budúcu generáciu. Tento čas jej nikto nevráti, a preto by si ho mala užiť čo najdlhšie.
- Prijať túto novú rolu matky a dovoliť si prijať zmenu v živote. T. j. nebanovať a nepremýšľať nad tým, čo robia kolegyne, že sa majú lepšie, že môžu chodiť x-krát von, že majú „ľahší“ život. Pretože tým prechádza do sebaľútosti a jej energia klesá dolu.
A čo také očakávania? Ako sa hovorí: ,,Na materstvo sa pripraviť nedá, treba ho len zažiť.“
Treba si vedieť užívať prítomný okamih a všetko, čo je s ním spojené. Nikto netvrdí, že je to ľahké. Ale zároveň sú to dni, mesiace, ktoré zažijete len párkrát v živote a stoja za to. Pretože deti sú naši najlepší učitelia, ktorých dostávame do daru. Prostredníctvom nich rastieme a naše sebapoznanie naberá iný rozmer.
Na záver pridám ešte pár tipov, ako získať rovnováhu, keď ju najviac potrebujeme:
- Zahoďte perfekcionizmus. Kuchyňa alebo obývačka nemusí byť predtým, ako pôjdete spať, na 100 % uprataná. Radšej využite tento čas na spánok, aby ste znížili svoj spánkový deficit.
- Ak máte možnosť, dohodnite sa s mužom na strážení a choďte aspoň raz do týždňa cvičiť. Nájdite si cvičenie, ktoré je v blízkosti vášho bydliska, aby ste ušetrili čas presúvaním sa.
- Ak máte možnosť, stretnite sa so svojimi kamarátkami a vyrazte do ulíc. Je fajn sa vyrozprávať a prejsť na iné myšlienky – netýkajúce sa plienok alebo kŕmenia.
- Ak máte možnosť, dohodnite si starých rodičov na stráženie a vyrazte raz s mužom do kina alebo len tak na prechádzku.
- Ak máte možnosť, nájdite si aktivity pre detičky – či už cvičenie, gymnastiku, plávanie. Je to nielen aktivita pre deti, ale možnosť socializácie aj pre vás.
- Ak dieťa spí, oddychujte. Ak spí málo, využite daný čas naozaj efektívne (len na to, čo potrebujete). Keď sa vám žiada len tak sedieť a pozerať „do blba“, o. k., je to v poriadku.
- Ak máte ihrisko v blízkosti, chodievajte tam. Je to opäť socializácia pre dieťa, ale hlavne aj pre vás. Vytrhne vás to zo stereotypu.
Zo začiatku sa vám možno podarí uskutočniť len 1 z týchto bodov. Avšak postupne, ako bude dieťatko rásť, budete mať možnosť dopriať si stále viac a viac.
Žite, milé ženy, v prítomnosti, vtedy nebudete mať pocit, že vám niečo uteká.
Vtedy si dokážete vychutnávať materské povinnosti a nebudete sa snažiť utekať späť do práce príliš skoro. Len vtedy môžete byť spokojné s tým, čo máte. Ja sama mám 2 deti vo veku 9 a 11 rokov. Na materskej dovolenke som strávila 5,5 roka. Boli to náročné roky, ale zároveň ma naučili tomu, ako si nájsť v živote takú dôležitú rovnováhu. Myslite na seba a svoje potreby. Nie je to vôbec sebecké. Lebo ak máte pocit, že si máte pýtať od niekoho „povolenie“, aby ste mohli ísť von, pretože máte malé dieťa, tak verte, že nemusíte. Všetko je o komunikácii s vašimi blízkymi a o tom, ako si dokážete ustáť samu seba.