Dôvody prečo nedokážete povedať NIE

Koľkokrát v život sme sa stretli s ľuďmi, ktorí boli naozaj milí. Takí, ktorí sú šťastní, keď môžu potešiť iných. Správajú sa tak, aby nikoho neurazili, neranili a len malý náznak kritiky by ich mohol vyviesť z miery.

Typ ľudí, ktorí sú tzv. people-pleasers. Cítia, že nemajú inú možnosť iba sa prispôsobovať potrebám druhých. 

  • Povedia „áno“ aj keď v duchu by najradšej povedali „nie“. 
  • Súhlasia s protistranou, aj keď v duchu si myslia svoje a najradšej by povedali svoj názor nahlas. 
  • Idú s davom, aj keď by najradšej rebelovali. 
Ich potreby, ambície, autenticita sú hlboko potlačené. 

Kde je pes zakopaný? Je to preto, aby získali výhodu? Alebo preto, aby boli v očiach druhých poslušní, nekonfliktní a v podstate tí vždy obľúbení?

Aké sú teda dôvody prečo ľudia nedokážu povedať NIE? Príčina sa ukrýva ďaleko v mladosti, dokonca by som povedala až v detstve.

Deti, ktoré vyrastali v prostredí, kde:

  • sa ich názor nebral vážne
  • otec alebo mama prejavili nesúhlas, keď chceli robiť niečo iné ako im bolo povedané
  • otec alebo mama prejavili nesúhlas, keď chceli jesť niečo iné ako im bolo povedané
  • museli robiť to čo sa od nich očakávalo a nie to čo naozaj chceli
  • nebola príjemná atmosféra a oni mali pocit, že musia udržiavať dobrú náladu v rodine (a urobili by preto všetko)

 

Ich túžby, ich sny, ich priania ostali len v ich mysli, nevypočuté, nepochopené.

A niekedy majú títo ľudia potrebu zaklamať. Pretože nechcú zažiť podobnú situáciu, ktorú zažili ako deti. Len aby bolo všetko a všetci v poriadku. Len aby bol kľud. Len aby neprišla hádka. Je z toho východisko? Áno. Ponúkam vám 3 spôsoby ako sa z toho dostať von:

 

  1. Daný človek sa už dávno nenachádza v tom istom prostredí v ktorom vyrastal. T.j. okolo neho sú úplne iní ľudia s inými povahovými vlastnosťami. 
Cvičenie: 

Stačí si to uvedomiť a keď sa dostane do podobnej situácie, ktorá mu možno pripomenie detstvo, potrebuje sa vedome zastaviť. A vedome vyhodnotiť situáciu, že ok – toto nie je mama, ktorá… Toto je kolega, ktorý chce to a to. Potrebujem byť úprimný a povedať mu čo naozaj cítim a čo si naozaj myslím. 

 

      2. Ak je daný človek vo vzťahu a je ticho a súhlasí len aby bol v partnerových očiach bezchybný, trpia tým obidve strany. A hlavne tá, čo mlčí.

Cvičenie:

Keď príde k situácii, kedy nesúhlasíte a opäť by ste podľa starého vzorca boli ticho, predstavte si čo všetko získate, ak ticho nebudete. Predstavte si čo najhoršie sa môže stať, keď poviete polovičke pravdu. Možno príde hádka, ktorú vy nemáte radi lebo v detstve ste podobné situácie zažívali často.  Pred vami však stojí iný človek. Doprajte si byť úprimný k sebe a k nemu zároveň. Pretože sa inak váš vzťah neposunie.

 

      3. Hovoriť nie s ľahkosťou a s pocitom, že sa necítime vinne.

Cvičenie:

Aj to nie sa dá povedať tak, že druhá strana to akceptuje. Je to všetko o vašej odvahe a sebavedomí. Keď najbližšie príde situácia kedy budete potrebovať povedať nie (ale bojíte sa), skúste to. Vystúpte z tej komfortnej zóny. Prvýkrát to bude ťažké, ale vy to dokážete. Druhýkrát to bude o niečo ľahšie. A tretíkrát vám to príde ako úplne normálne. 

Všetci si zaslúžime byť sami sebou. Aj keď to vôbec nie je jednoduché. Je to cesta, ktorou si kráčame každý svojím tempom. Niekto rýchlejšie. Niekto pomalšie. Niekto bez pomoci sprievodcu. Niekto s pomocou.

Aby vám to išlo ľahšie, mám pre vás 2 spôsoby, ktoré vám pomôžu:

Poznaním svojich talentov zistíte kde je vaša jedinečnosť a ako môžete vstúpiť do vnútornej sily. Čo môžete robiť v živote, aby ste boli spokojní so sebou ale aj v partnerstve. 

Poznaním svojich darov, potenciálu a životnej cesty pochopíte prečo sa vám v živote dejú lekcie. Prečo sa vám opakujú udalosti alebo stretávate podobných ľudí. Pochopíte seba a svoju životnú cestu.