Strata integrity a potreba nájsť zmysel života

Podľa čoho viete, že ste stratení? Aké sú signály toho, že potrebujete vyhľadať pomoc, alebo začať pracovať na sebarozvoji?

 

Bolo to v roku 2016, keď nadišiel ten správny čas vrátiť sa späť do práce po rokoch na materskej a rodičovskej dovolenke (cca 5,5 roka). Dve deti s odstupom 2 rokov (rozdiel 4 dni 😊) nepriamo rozhodli, že ostanem na rodičovskej dovolenke dlhšie. Pre niekoho sa to môže zdať dlhá doba, ale fakt je ten, že my si vyberáme ako ten život chceme mať. Ako sa chceme cítiť v tom našom každodennom živote a ako chceme, aby naše dni vyzerali. Pre mňa to bol vždy pocit, podľa ktorého som sa riadila a robila rozhodnutia. A ani v tomto prípade tomu nebolo inak.

Spýtala som sa samej seba:

  • Ako chcem, aby naše deti vyrastali?
  • Aké zdravie chcem, aby naše deti mali?
  • Ako chcem, aby sa naša rodina vyvíjala?
  • Ako chcem, aby naše deti videli čo to vlastne rodina je t.j. čo robí mama a aké sú jej role a čo robí otec a aké sú jeho role.
  • Ako môžem prispieť k tomu, aby z našich detí vyrástli zdraví sebavedomí jedinci?
  • Aký vplyv chcem mať na smerovanie budúcej generácie, ktorá bude neskôr zodpovedná za chod tejto krajiny?

 

Mohla by som v otázkach pokračovať ďalej. Chcela som vám týmto priblížiť spôsob akým premýšľam a ako k pocitu pridávam aj rácio. Pointa toho všetkého je, aby sme si my rodičia uvedomili, aký silný vplyv máme pri výchove svojich detí.  Aký veľký vplyv hlavne my matky máme v prvých rokoch života našich detí (cca 12 rokov). Ono stačí veľmi málo na to, aby sa dieťa začalo uberať neželaným smerom. A sme to my rodičia, ktorý ich smerovanie, budúcnosť máme vo svojich rukách. Nebudem teraz písať o osude každého z nás a to, že každý máme svoju jedinečnú cestu. Ide skôr o iný pohľad, ktorý hovorí o dopade rodičov, ktorí si povedia: „Že veď kto sa o mňa staral, keď som bol ja malý….“.

Preto som sa aj rozhodla, že ostanem s deťmi doma a počas tých rokov sa im budem venovať naplno. Tie roky, ktoré som im venovala čas, sa nám neskôr vrátia. A už sa vracajú. Pre mňa neexistovala myšlienka, že by som odišla do práce skôr (napr. po 1 roku). Nevedela som si predstaviť, že by som ich dala do jaslí, kde by boli s cudzími. Pretože som cítila, že ani ja a ani ony dve by neboli šťastné. Cítila som, že hlavne mladšia, ktorá je citlivejšia a jej imunita bola veľmi slabá, by bola o to viac chorá. A kebyže pracujem, bol by to stres naviac pre obidve strany a vo finále aj pre celú rodinu. Rodinu, kde by ani jeden z rodičov by nebol prítomný doma a by sme sa naháňali, dohadovali, predbiehali kto má byť doma, kto má deti vyzdvihnúť zo školy, kto má urobiť desiatu, kto má zaviesť deti na krúžky, kto má byť doma počas choroby…

Je to tlak, ktorý vzniká v rodine, keď sú obidvaja rodičia plnohodnotne zamestnaní popri maličkých deťoch. Tlak, ktorý oni cítia a veľmi ľahko to môžeme spozorovať na ich zdravotnom stave, ktorý neklame. Raz, keď dieťa cíti nepohodu a tlak z okolia, stráca istotu, ktorú by mal dostať primárne v domácom prostredí. Vtedy začne jeho psychika trpieťCíti, že stráca pôdu pod nohami. Kde je mama? Kde je otec? A prečo sa to deje? Veľa otázok na ktoré on ako malé dieťa nepozná odpovede. Ale čo je to, čo najsilnejšie cíti. Sú to POCITY, ktoré zažíva.

To prázdno, tú neistotu, to nepochopenie.
Pocit, že nie je videný.
Pocit, že nedostáva dostatok lásky, nehy, dotykov.

 

Ako sa neskôr tento deficit môže prejaviť v živote každého z nás? 

  • Vyhorenie (v snahe dokázať druhým aj sebe, že som hodný uznania)
  • Nájdenie nesprávneho partnera (v snahe zapáčiť sa druhému pohlaviu, deti, ktoré nedostali veľa lásky v mladosti, vyhľadávajú partnerov, ktorí im ju dajú…Niekedy aj za cenu manipulácie)
  • Nízka sebadôvera 

A to len preto, pretože keď bolo dieťa malé, nedostalo to, čo v danom veku potrebovalo. Jednoducho to tam chýba. Postupne ako starnú, sa začnú tieto emócie vyplavovať na povrch. Väčšina problémov sa ukrýva v detstve. Ak sa nám opakujú neustále tie isté lekcie, treba hľadať príčinu v detstve. Pomaličky otvoriť tú krabicu/kufor s emóciami a zbavovať sa nepotrebného (viac o tom ako sa zbaviť emočnej záťaže sa môžete dočítať v nedávnom príspevku>>>).

Tak ako aj ja hľadám u klientov dôvody a príčinu, takisto som sa aj ja ocitla na tej druhej strane v roku 2016. Roky, ktoré som venovala deťom (dobrovoľne a ochotne), som sa odpojila od seba. Čo to znamená?

Byť odpojený od seba znamená:

  • Nevedieť čo chcem robiť ďalej.
  • Nevedieť čo mi robí radosť.
  • Nevedieť čo ma baví.
  • Nevedieť akým smerom sa uberať ďalej.
  • Nevedieť v čom človek vyniká a čo ho robí šťastným.
  • Nepoznať sám seba, svoje silné stránky, potenciál a dary.
  • Byť v stave, že čakáte na druhých, aby vám povedali, čo máte robiť. V podstate stále riešite program druhých a nie svoj.
  • Nie ste proaktívni a neprídete vy s nápadom, že „Pozri toto je super. Toto poďme robiť“.

Ako sa to prejavuje:

  • Pri otázke: „V čom si dobrá?“ – som nevedela presne definovať v čom som dobrá. Aj napriek rozsiahlym skúsenostiam, ktoré som v minulosti nadobudla. Jednoducho som zabudla. 
  • Pri otázke: „A akú prácu by si rada robila?“ – netuším.
  • Pri otázke: „Ale niečo ťa predsa lákať musí. Čo to je?“ – fakt netuším.

Ktorým ľuďom sa toto stáva častejšie a ktorí sú náchylnejší na stratu integrity/identity:

  • Tí, ktorí majú vysokú mieru empatie. Najprv myslia na potrebu druhých a až potom na svoju.
  • Tí, ktorí sú citliví na energie vo svojom okolí a dotýka sa ich to bytostne.
  • Tí, ktorí nemajú možnosť na dlhšie časové obdobie byť sami so sebou (v kľude, tichu, osamote).
  • Tí, ktorí vykonávajú stereotypnú prácu a pritom potrebujú kreativitu, ktorá ich nabíja a napĺňa.
  • Tí, ktorí sú väčšinou introverti t.j. nemajú potrebu o veciach hovoriť, ale držia/dusia to všetko v sebe.

Čo urobiť a kde vôbec začať, keď sa ocitnete v podobnom stave ako ja?

Keď pozorujete podobné príznaky na sebe aké som mala ja, vyhľadajte pomoc (Akú – záleží to od vašich preferencií a nastavenia). Tým, že ja preferujem alternatívu, voľba padla na homeopatku. Tá mi podala pomocnú ruku a pomohla mi s tým prvým najdôležitejším krokom a smerom.

Predstavte si poskladané puzzle alebo lego. Keď je poskladané – vidíte obraz, hračku. Keď stratíte integritu, jednotlivé časti chýbajú. A je na vás, aby ste ich postupne začali dávať dokopy.

Kroky, ktoré som urobila ja:

  • Vyhľadala som odborníka, ktorý mi pomohol zodpovedať otázky, prečo sa mi toto vôbec deje.

POTREBOVALA SOM POCHOPIŤ a POZNAŤ – PREČO. POTREBOVALA SOM POCHOPIŤ PREČO SA ZRAZU NEPOZNÁM. POTREBOVALA SOM ZISTIŤ, AKÝ JE Môj ZMYSEL ŽIVOTA.

  • Nastúpila som do pôvodného zamestnania, pretože som vedela a poznala prostredie. T.j. mala som istotu a zároveň to bola možnosť a príležitosť ako sa naučiť niečo nové. Bola to príležitosť ako nájsť ďalšiu chýbajúcu časť v mojom puzzle. Pretože jedine akciou sa pomaličky dostávate späť k sebe a zisťujete čo vás baví a čo nie. Premýšľaním sa nič nezmení ani neudeje.
  • Absolvovala som rôzne kurzy na sebarozvoj (kurz intuície, kurz numerológie, theta healing, autopatia, hormonálna joga…)
  • Absolvovala som jogové semináre (Václav Krejčík).
  • Kupovala knihy osobného rozvoja a hľadala odpovede tam.
  • Urobila som si rôzne osobnostné dotazníky (na trhu je ich veľa) a zisťovala som čo najviac informácií o sebe. Postupne som skladala jednotlivé časti PUZZLE do seba.

 

Nástroje, ktoré môžete použiť na osobnostný rozvoj:

Ak chcete zistiť viac o sebe a svojej životnej ceste, prikladám vám možnosť: Ako si zistiť svoje osudové číslo, ktoré nám určuje nás smer: OSUDOVÉ ČÍSLO (klik).

Alebo svoje charakterové vlastnosti vám priblíži aj váš deň narodenia: DEŇ NARODENIA (klik).

Osobnostný dotazník: Gallup CliftonStrenghts  (klik)

 

 

Ako vidíte, vždy ma to ťahalo k alternatíve. Ale to neznamená, že keď som bola chorá, tak som nešla k doktorovi. Ale vždy zvážim či je čas ísť cestou klasickej medicíny, alebo si viem pomôcť aj inak v rámci alternatívy. Snažím sa nájsť odpoveď v sebe, že prečo. Je to síce cesta, ktorá nie je jednoduchá a krátka. Ale o to plnohodnotnejšie . Ak vám niekto sľubuje zázraky na počkanie, asi by som zbystrila. Pretože osobný rozvoj je beh nie na 1 km, ale na veľmi dlhú trať. A čím skôr začnete, tým lepšie. 

S čím vám môžem pomôcť ja na tej vašej ceste osobného rozvoja je:

  • Objasniť vám príčinu vašej stagnácie
  • Objasniť vám príčinu lekcií, ktoré sa vám opakujú
  • Objasniť vám dôvod prečo sa cítite, tak ako sa cítite
  • Pochopenie obdobia, ktorým prechádzate (energie, vibrácie, ktoré sa nám počas života menia a majú vplyv na naše žitie, pocity, emócie). Sú to 9 ročné cykly, ktorými prechádzame, počas ktorých sa potrebujeme naučiť lekcie a doučiť sa cnosti.

Veľakrát je práve to pochopenie a poznanie príčiny, ktoré vás dokážu „nakopnúť“ a posunúť o veľký krok vpred. 

Ako vám môžem pomôcť na tejto vašej ceste?

Pracujem s:
📘GALLUP metodikou CliftonStrengths dotazník (odhaľovanie talentov a silných stránok) – keď potrebujete poznať svoje talenty a silné stránky, aby ste mali prácu, ktorá vás napĺňa. Aby ste boli efektívny a zároveň sa stali expertom v danej oblasti. Aby ste mali zároveň prácu, ktorá dobíja a nie naopak.

📘 Numerológiou (odhaľovanie darov, životnej cesty, potenciálu) – keď potrebujete poznať svoju životnú cestu, dary a potenciál. Zároveň sa pozeráme na energiu/vibráciu daného roka, aby sme vedeli príčinu toho ako sa cítite a čím prechádzate. Hľadáme spoločne aké lekcie vám život prináša, aby ste sa naučili nové cnosti, získali nové vedomosti a tak naplnili to svoje poslanie.