Ako si ustáť svoje hranice
(Od detstva po dospelosť)
Kde začína potreba stanoviť si zdravé hranice voči sebe a aj druhým? Odkiaľ vôbec pramení táto potreba? A je to vlastne nutné? Čo by sa stalo, kebyže si tieto hranice neurčíme?
Vráťme sa úplne na začiatok cesty, kde to všetko začína. Žeby samotným narodením sa na túto matku zem? Nie. Ono sa to začína oveľa skôr. Ešte pred narodením. Vzťah k sebe si tvoríme ešte pred samotným narodením. To čo prežíva a zažíva matka počas svojho tehotenstva má vplyv aj na plod dieťaťa. Všetky jej emócie, ktoré počas 9 mesiacov má, sa prenášajú aj na dieťa. (Nebudem sa rozpisovať o vplyve našich generácií na nás, lebo to už je iná téma). Ak je jej tehotenstvo v poriadku a ona je zdravá, šťastná, privádza na svet dieťa, ktoré má veľkú šancu byť spokojné. V opačnom prípade, ak je matka úzkostlivá a v strese, už samotný pôrod môže byť pre ňu výzva a tak príchod dieťaťa nemusí byť prechádzka ružovou záhradou. Dieťa prichádza na svet s emóciami, ktoré nie sú ani jeho. Sú prenesené. Môže byť viac uplakané, viac ustráchané….Typ dieťaťa, ktoré už od mala má väčšiu potrebu byť pri vás. Aby vás náhodou nestratilo z dohľadu, alebo „nestratilo“ vôbec. Je to však len jeho pocit. Pocit, emócia, ktorá sa na neho preniesla počas 9 mesiacov tehotenstva.
Prvé skúšky v škôlke
Ako sa dieťa pomaly vyvíja, neskôr príde na rad škôlka. A s tým spojený kolektív. Prvá skúška, ktorej je vystavené. Najprv sú to nové pani učiteľky a potom plná trieda nových žiakov. Dieťa, ktoré je menej sebavedomé a ustráchané zrazu stráca pôdu pod nohami a potrebuje sa samo naučiť ako fungovať v kolektíve. Zisťuje, že keď mu niekto zoberie hračku a jemu sa to nepáči, ale napriek tomu nič nepovie, hračka mu je zobraná…alebo v horšom prípade vytrhnutá z ruky. Dieťa nechápe čo sa deje. Nebolo na to zvyknuté. A zamýšľa sa prečo sa to udialo. A tu prichádza jedna z prvých skúšok vymedzenia si hraníc voči druhým.
Príde domov a posťažuje sa rodičovi. Uvedomelý rodič mu to vysvetlí a povie mu ako sa môže nabudúce správať. Dieťa pochopí a na druhýkrát to vyskúša. Rada však nezaberie. Prichádza domov a posťažuje sa rodičovi. Uvedomelý rodič ho aj napriek rovnakému výsledku pochváli, že postupoval správne a dieťa sa cíti prijaté a pochopené. Cíti, že má doma pochopenie a jeho sebavedomie napriek incidentu v škôlke rastie. Keď sa to zopakuje, môže postupovať rovnako, ale zároveň už si bude istejšie, že nerobí nič zlé a jeho hranice sú vymedzené.
Škola a skúšky sebavedomia
Po škôlke nastupuje základná škola. Dieťa otestované škôlkou prichádza opäť do nového kolektívu a opäť je vystavované zmenám. Nová učiteľka, noví spolužiaci, nový systém učenia. Opäť zaberák, ktorý mu dáva priestor otestovať si svoje hranice v praxi. Dieťa, ktoré je podporované doma a zároveň má dobrý príklad od rodičov ako sa správne nastaviť hranice, tieto zmeny zasiahnu menej. Ale čo také dieťa, ktoré je stále málo sebavedomé? To si pritiahne k sebe prísnejšiu pani učiteľku, spolužiakov, ktorí nebudú vždy kamarátski. Prečo sa to deje? Pretože presne to dieťa potrebuje, aby si to svoje sebavedomie upevnilo. Aby našlo spôsob (buď sám, alebo s pomocou) ako sa v takýchto situáciách správať. Má pracovať na svojej vnútornej sile. Je to dar v podobe prísnej učiteľky, alebo neprajných spolužiakov, ktorý dostal od života, aby sa stal silnejším jedincom. Áno súhlasím, že to veľakrát tak nevyzerá a už vôbec to nie je pre dieťa a jeho rodiča ľahké. Ale keď už tá situácia príde, skúste sa na ňu pozrieť iným uhľom pohľadu. Čo vás to učí? Čo vás to táto situácia ako rodiča prišla naučiť? Dám pomôcky: „Aké je vaše sebavedomie ako dospeláka? Čo očakávate od dieťaťa a pritom sami nie ste schopní urobiť? Možno je to priestor na zlepšenie komunikačných schopností v rámci vašej rodiny…“. Porozmýšľajte. Som si istá, že keď sa na to pozriete z diaľky, alebo sa popýtate na názor nestranného pozorovateľa, nájdete tam príčinu tejto životnej lekcie, skúšky.
Ustáť si hranice
Prichádzame do obdobia puberty, kde dieťa zažíva už intenzívnejší stret s druhými. Už to nie je o braní hračiek. Hranice sú tu prekračované iným spôsobom. Slovným, písomným…Čo myslíte, prečo niektoré deti si dokážu v živote ustáť svoje hranice ľahšie?
Čím to je?
Je to ich doterajšou výchovou vrátane príchodu na svet. Ak je dieťa od malička podporované, vyrastá v zdravom prostredí, stáva sa z neho uvedomelý jedinec, ktorý dokáže reagovať aj v takýchto situáciách. Nie je to náhoda, že niektoré deti sú ustráchané. Iné sebavedomejšie. Nie je náhoda, že niektoré dieťa túži viac po uznaní, po pochvale, po láske z vonku. Pretože ak ju nedostávalo v dostatočnej miere doma, kde to najviac potrebovalo, hľadá ju vonku. Hľadá niekoho vonku v externom prostredí, kde bude prijaté. Pretože človek je tvor spoločenský a aj najväčší introvert by nedokázal žiť sám ako vojak v poli. Hľadá skupinu (žial niekedy aj nevhodnú), alebo niekoho u koho nájde to uznanie, pochopenie, podporu, ktorú nedostal od najbližších. Pretože vo finále, každý z nás túži byť milovaný. Každý z nás potrebujeme lásku.
Obdobie dospelosti
Začína vtedy, keď už to nie je len o študovaní, ale reálnom živote, kedy začíname pracovať. Do života nám začínajú prichádzať kolegovia, šéf a iní. Opäť noví ľudia do nášho života, s ktorými sa potrebujem učiť žiť, existovať, spolupracovať. Zo začiatku to nie je ľahké. Pretože nielen prostredie, ale aj práca je nová. Všetko je nové a ľudia všeobecne nemajú radi zmeny. Trvá určité obdobie, kedy sa naučia v novom prostredí fungovať, kedy si osvoja pracovné návyky, kedy zapadnú do kolektívu.
Opäť prostredie, kde sú naše hranice skúšané. Či už kolegom, ktorý ich prekračuje, alebo nedajbože šéf, ktorý využíva svoje postavenie. Čo v takýchto prípadoch? Keď viete, že prácu potrebujete, pretože platíte účty, hypotéku. Čo v prípadoch, keď cítite, že vaše hranice sú narušené a prekračované?
A ako vlastne zistíte, že sú prekročené? Pocit. Pocit, že vám to nie je príjemné. Pocit, že celá situácia, ktorá sa vám v živote deje, vám nedá v noci spať. Je to situácia, nad ktorou premýšľate a neviete sa z nej vymotať. To je to, keď vaše hranice boli prekročené…
(Malá pomôcka ako vlastne spoznáme, že naše hranice boli prekročené: pocit, že sa necítime v danej situácii dobre. Máme pocit, že chceme z tej situácie vycúvať, utiecť. Máme chuť sa začať brániť, alebo sa hádať. Pocit, že vám niekto zasiahol do vášho súkromia, vnútra. Niekomu môže doslova stúpnuť tlak. A tým najviac citlivým osobám to môže spôsobiť aj hlavy boľ, bolesť brucha, chorobu, zhoršenie ekzému, nastúpenie červene do tváre, zrýchlený tep resp. búšenie srdca, potenie rúk, zakoktanie sa, pocit, že sa nedokážete pozrieť druhému do očí…).
Prečo sa to vôbec deje?
V živote si priťahujeme k sebe ľudí, ktorí nás majú niečo naučiť. Je to naše podvedomie, ktoré „vysiela“ do okolia energiu a tá k nám priťahuje ľudí. Ľudí, ktorí nám zrkadlia naše podvedomie. To čo si máme spracovať v sebe. To čo ostalo niekedy v minulosti nevypovedané, potlačené a túži…doslova derie sa to von. A čím viac to budeme potláčať, tým viac nás to bolí. Tlak vytvára protitlak.
Kto sú všetci títo ľudia? Sú to herci v našom filme, na našom javisku, ktorých sme si pred narodením vybrali. Fakt či fikcia? Fakt. Sú to ľudia, ktorí nám prichádzajú do života, aby nám pomohli v našom osobnom rozvoji. Pýtate sa prečo? Že vy to nechcete? Že ale to nie je fér? Že to nedáva zmysel?
Máme tu evolúciu:
(Pozn. wikipédia: Evolúcia je proces, tvoriaci základ teórie evolúcie, teda vývoj ako proces postupného rozdeľovania druhov na viacero nových druhov v čase a priestore pri prechode z generácie na generáciu. Výsledkom tohto procesu je súčasná biodiverzita (bohatosť druhov). Často sa dodáva, že evolúcia je spojená aj s rastom komplexity jedincov, teda postupným zdokonaľovaním živej hmoty a foriem života medzi jednotlivými generáciami, smerujúci od jednoduchých organizmov k stále zložitejším.)
Aby každý človek mohol byť lepšou a dokonalejšou verziou samého seba t.j. od narodenia až do smrti, potrebuje si zažiť výzvy, lekcie spojené s jeho životnou cestou. A na tejto ceste stretáva hercov, ktorých si pred narodením vybral. A postupne ako kráča životom, rastie. Rastie a vyvíja sa. Ak by sme si týmito lekciami prešli a nezažili ich, boli by sme isté verzie akými sme boli pred narodením. A to už nemá nič spoločné s evolúciou.
Ako správne teda uchopiť hranice voči sebe a druhým?
Potrebujete mať pevné korene. Potrebujete byť vo svojom strede t.j. v rovnováhe. Mať zdravé sebavedomie, ktoré ale nepríde zo dňa na deň. Treba sa o neho starať každý deň. Každý deň urobiť niečo pre seba, aby ste mali zdravú sebalásku a sebahodnotu, ktorú neskôr nebudete mať potrebu vyhľadávať v externom prostredí, ale budete ju cítiť vo svojom vnútri.
Malé desatoro do praxe ako si nastaviť správne hranice v živote:
1. Každý deň urobte niečo pre seba. Hoci aj malý krôčik v podobe usmiatia sa na seba v zrkadle.
2. Ak vám fungujú afirmácie, nájdite si tú svoju a opakujte si ju každý deň. Vaša hlava tomu začne veriť. Vetu si môžete každý nájsť tú svoju. (Ale ako príklad uvádzam pár: Som spokojná/ý so svojím životom. Som krásna/y žena/muž. Som zdravá/ý a múdra/y žena/muž.). Zamerajte sa na oblasť, ktorú potrebujete posilniť. Je to zdravie? Ok. Šup veta zameraná na zdravie. A každý deň si ju opakovať ráno, alebo večer. Dôležitá je pravidelnosť.
3. Čítajte motivačné knihy. Na trhu je ich veľmi veľa a stačí si len vybrať. Ja osobne mám veľmi rada Dale Carnegieho.
4. Počúvajte podcasty pri ktorých môžete načerpať inšpiráciu.
5. Vyživujte svoje telo zvonka aj zvnútra (jedlo, cvičenie).
6. Spánkový režim – rešpektujte svoje telo a biorytmus. Ak cítite, že ste unavení, choďte skôr spať. Je to jednoduché.
7. Doprajte si čas osamote. Prechádzka, vstaňte o 30 minút skôr a majte len čas pre seba a svoje myšlienky.
8. Buďte súčasťou komunity správnych ľudí. Ľudí od ktorých sa máte čo naučiť. Ľudí, ktorí vás chápu, vypočujú.
9. Urobte si inventúru vo svojom mobile a doslova si vymažte kontakty, ktoré roky nepoužívate. Uvoľníte tak miesto novým priateľstvám – novým „hercom“ vo vašom živote.
10. Udržujte si svoje okolie čisté. To v akom prostredí sa najviac pohybujete, to sa odzrkadľuje aj na stave vašej mysle.
A na záver 3 príklady z praxe:
1. Pritiahnutie si „nevhodného“ partnera
Prečo sa niekomu opakujú v živote partneri, ktorí ich ponižujú, alebo sa k nim nesprávajú dobre? Pretože tá druhá osoba sa má naučiť, ako mať rada samú seba. Ako zapracovať na svojom sebavedomí. Pretože väčšinou práve takéto typy ľudí sú krehkí a pritiahnu si človeka, ktorý im na začiatku vzťahu skladá komplimenty, nosí ich „na rukách“, dáva im až priveľa pozornosti, volá a píše im častejšie ako je to normálne, pýta sa kde trávite čas…Druhá osoba má pocit, že je chcená, že je milovaná. Pretože necíti sa sama dostatočná, o to viac jej to lichotí. Tá náklonnosť, tá pozornosť, materiálne zabezpečenie… Až do chvíle kedy to môže prerásť do manipulácie. Je to pomalé a postupné. A keď si to všimne, už je „chytená“. Nevníma zo začiatku signály (aj keď ju okolie varuje), pretože je zaľúbená. Až neskôr prichádza narušenie hraníc aj nevhodným spôsobom.
Čo sa má táto osoba v živote naučiť?
Sebaláske. Aby si neskôr mohla pritiahnuť partnera, ktorý jej bude zrkadliť jej zdravé sebavedomie. A už to nebude o prekračovaní hraníc, kontrole, ale o vzájomnom rešpekte. Pretože bude vnútorné silná a lekciu, ktorú si pre ňu život prichystal, bola splnená.
2. Keď vás niekto predbehne v obchode
Asi by som zistila dôvody, prečo má tak naponáhlo. Ak tam nie je žiadny rozumný dôvod a dal to doslova „na burana“, hold stretli ste práve človeka, ktorému neboli vštepované základy slušného správania. Ak sa vám to však deje opakovanie, zamyslela by som sa nadtým, prečo je to tak.
Je možné, že ste v období (v numerológii sa tomu hovorí osobná ročná vibrácia), kedy sa učíte trpezlivosti a komunikačnej zručnosti. T.j. situácia si doslova pýta vašu reakciu. Len myslite na to, čo chcete dosiahnuť. Je to výhra na vašej strane? Dokazovanie si, že ste v práve? Alebo skúsite vyťažiť maximum a použijete metódu WIN:WIN, ktorá hovorí o výhre na obidvoch stranách. Zistíte aký bol dôvod a podľa toho budete reagovať.
3. Keď vám šéf dáva viacej práce a vy to už fakt nedávate
Môže tu ísť o situáciu, ktorá hovorí: šéf je o vás presvedčený, že ste schopný a zvládnete to. V minulosti vám naložil a vtedy ste to zvládli tiež. T.j. možno netuší, že to už nedávate a je toho na vás veľa (pokiaľ ste mu nič nepovedali, nemá ani odkiaľ tušiť). A čo ak áno? Vtedy sa treba pozrieť aj na iné okolnosti v práci:
– čo vy a vaše organizačné schopnosti? Viete si správne zmanažovať čas, aby ste nerobili do noci?
– čo kolegovia? Je tam niekto, kto by vám mohol pomôcť? Lebo ak áno, ale vy odmietate pomoc, pretože si najradšej urobíte všetko sám. Hold potom tu niečo nesedí.
– nie je tam niekto, kto by vám pomohol? Máte na výber – buď je to opäť priestor na rozhovor so šéfom a nájdenie riešenia. A ak ani po tomto x-tom rozhovore sa situácia nezmení, opäť máte na výber. Môžete zmeniť váš prístup k práci – robiť iba toľko, koľko vládzete a stíhate. Alebo je čas porozmýšľať, či je to vhodné miesto pre vás. Ale to už je otázka priorít a hodnôt, ktoré v živote máte.
Originál článok: Časopis Balans 11/23 (Ako si ustáť svoje hranice)
Ako vám môžem pomôcť ja?
Prostredníctvom poradenstva/mentoringu, pri ktorom používam numerológiu zisťujem cez váš dátum narodenia poslanie, vašu životnú cestu, silné stránky. Oblasti, ktoré vám pomôžu pri smerovaní v živote, v partnerstve, alebo aj podnikaní. Zároveň sa pozriem na životné obdobie (tzv. ročnú vibráciu), ktorým prechádzate, pretože má veľký vplyv na to, ako sa cítite. Pozrieme sa spoločne aj na lekcie, ktorými prechádzate a pochopíte prečo sa vám dejú veci, ktoré sa vám dejú. Po teórii nasledujú praktické kroky, ktoré si spoločne zadefinujeme.