Trochu inak z Rusoviec
Inšpiratívne rozhovory. Susedia, ktorí majú rôzne koníčky, vedomosti, skúsenosti a radi sa s nami o ne podelia. Ako prvá – MUDr. Adriana Ilavská, PhD., MBA, MPH, diabetologička, ktorá sa zameriava na liečbu porúch metabolizmu a výživy, dlhodobú starostlivosť o pacientov s nadváhou a riešenie obezity.

Pôsobíte na mňa ako vyrovnaný a kľudný človek. Čo robíte, aby ste mali takýto prístup k životu?

Ďakujem pekne, mám prácu, ktorá ma veľmi baví a doma mám pre ňu podporu. V zime lyžujeme a v lete sme na golfe, lebo dcéra sa tomuto športu aktívne venuje a reprezentovali nás na niekoľkých majstrovstvách Európy. Prispieva k tomu aj bývanie v Rusovciach, ktoré je pre nás výnimočné pohodou, kľudom a možnosťami, ktoré nám poskytuje. Vždy budem vďačná kamarátke, ktorá nás presvedčila, aby sme sa sem presťahovali.

Generácia súčasných detí to má podstatne ťažšie, ako sme to mali my. Sú ovplyvňovaní médiami, sociálnymi sieťami. Máte radu pre rodičov, aby z našich detí vyrástol zdravý jedinec.

Iba trpezlivosť a príklady. Na jednej strane nám narastá počet obéznych detí, ale na druhej strane aj počet rodín, kde zdravé stravovanie je veľmi dôležité. Väčšinou sú líderkami mladé mamy, ktoré si dokážu naštudovať, čítať a venovať sa tomu, čo je najdôležitejšie v živote. A to je zdravie.

Ísť príkladom sa ľahko hovorí, ale ťažšie realizuje. Dieťa navštevuje školskú jedáleň, funguje podstatnú časť dňa medzi kamarátmi s rôznymi stravovacími návykmi. Ako udržať tú správnu mieru, striktne nezakazovať napr. sladké, slané, alebo naopak, byť posadnutým s BIO. produktami.

Nie je dobrý jeden ani druhý extrém. Odporúčam školskú jedáleň si otestovať na vlastnej koži – buď je možné ochutnať na mieste, alebo zobrať domov. Moja osobná skúsenosť bola, že téglik bol úplne mastný a museli sme ho umývať väčším množstvom detergentu. A potom je zložitá cesta k náprave, presviedčania kompetentných. Zdravé rozmýšľanie je najlepšie. Ale ak dieťa vidí a počuje, čo je dobré a správne, akceptuje názor zo svojho prostredia. Netvrdím, že ak vidí u spolužiaka na desiatu chipsy, že by nemal chuť. V súčasnosti sú aj zdravé varianty chipsov. Stačí nájsť, ktoré budú chutiť. Pokiaľ dospelý potrebuje na otestovanie chuti dva až trikrát skúsiť, dieťa až desaťkrát.

Novodobé diagnózy ako je intolerancia laktózy, histamínová intolerancia, ADHD atď. Je to naozaj spôsobené potravinami, ktoré už zďaleka nie sú také ako v minulosti (GMO)?

Odpoveď na to, čo urobia geneticky modifikované potraviny s naším telo uvidíme žiaľ až v budúcnosti. Určite platí, že priveľa aditív do potravy má síce efekt na trvanlivosť, tvar a farbu, ale určite nie na zdravie. Pokiaľ na výrobu kváskového chleba stačí voda, múka a soľ, v chlebe z obchodu na etikete môžete napočítať desať a aj viac zložiek. Preto je veľmi dôležité čítať etikety a trošku sa aj naučiť porozumieť skratkám.

Sme to, čo jeme. Hrubé črevo je taký náš druhý mozog. Aký veľký vplyv majú zdravé potraviny na naše zdravie?

Úplne dominantný. 70-80% diagnóz závisí od nás a nášho životného štýlu. Znamená to strava a pohyb. Jedno s druhým priamo súvisí. Genetika alebo faktory prostredia nie sú pri väčšine diagnóz také dominantná ako práve strava a stravovacie zvyklosti.

Akou formou môžeme pomôcť blízkemu, ktorý má problém s váhou a chýba mu pevná vôľa. Ako postupovať – nastolenie diéty za pomoci výživového poradcu, operácia žalúdka, nájsť kondičného trénera? Kde začať?

Začnem od najťažších prípadov – operácie pri obezite sú krajným riešením, ale obyčajne veľmi účinným. Každá bariatrická, či teraz už metabolicko-bariatrická operácia, ktoré už nahrádzajú bandáže žalúdka, má svoje presné indikácie, BMI nad 40kg/m2 alebo nad 35 kg/m2, ak je obézny človek aj pacientom s inými komplikáciami. Všetci ostatní sú odkázaní na svoju pevnú vôľu. Ale jej zapojenie nepredstavuje žiadne iné komplikácie, čo pri operácii nie je možné povedať. Z praxe viem, že na chudnutie je treba aj jednoznačné presvedčenie človeka, podmieňovací spôsob typu „chcel by som“ nestačí. Bez úpravy stravy a bez dostatočného aktívneho pohybu to nejde. V súčasnosti aj na internete sú odborníci, ktorí vypracujú jedálny lístok a cvičiť sa dá online. Alebo stačí vynechať prílohy v podobe zemiakov, ryže, cestovín a nahradiť ich šalátom. Jar a leto je obdobie, kedy sa chudne najľahšie.

V akých prípadoch by mal človek (laik) vyhľadať odbornú pomoc.

Vždy, keď sa človek cíti zle, zvláštne, alebo si je neistý. Nie každá zmena subjektívneho vnímania má aj pôvod v nejakom ochorení, ale vždy je lepšie, každého včas vyšetriť a zistiť prípadnú diagnózu. Každé ochorenie sa v úvode lieči ľahšie, ako keď sú rozvinuté všetky príznaky, alebo komplikácie.

A čo výživové doplnky?

Výživové doplnky sú samostatnou kapitolou. Užíva ich 60-70% ľudí a často sa na ne spoliehajú viac, ako na liečbu liekmi. Ak sa niekto rozhodne pre výživové doplnky, lieky ktoré mu ordinoval lekár, by nemal vynechať. Je dôležité nechať pacientovi aj pocit možnosti aktívneho zasahovania do svojej liečby. V prípade preventívneho užívania multivitamínových preparátov platí, že pestrá strava je dostatočným liekom a nepotrebuje žiadnu suplementáciu navyše. Po zime alebo v náročnejšom období dopĺňanie C a D vitamínu, spolu so zinkom má racionálne odôvodnenie. Ale stále platí, že najvýraznejší efekt má dostatok ovocia a zeleniny.

„Všetko s mierou“ a počúvať svoje telo. Máte aj vy obľúbený citát alebo motto?

Vieme, kým sme, ale nevieme, kým môžeme byť.“ William Shakespeare

zhovárala sa ĽUBICA FARKASOVÁ

Zdroj: Rusovské noviny 08/2020